O projekcie Nowe Żerniki

nowe żerniki osiedle rodzinne

Nowa Architektura
dla Europejskiej Stolicy Kultury 2016

 

Jednym z elementów działań Wrocławia, bezpośrednio związanych z organizacją ESK2016 było przygotowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej projektu modelowego osiedla „Nowe Żerniki”.

W koncepcji tej odwołano się do jednego z chyba najbardziej znanych przykładów projektowania i rozbudowy tkanki miejskiej. Wystawa „Wohnung und Werkraum” z 1929r., potocznie zwana WUWĄ, była projektem, który swoim obszarem obejmował tereny Biskupina i Sępolna. Ta prosta idea okazała się najbardziej przyjaznym dla społeczeństwa działaniem na płaszczyźnie architektury i socjologii, które na przełomie ostatnich dziesięcioleci zastosowano w naszym mieście.

WUWA 2, bo tak potocznie, ze względu na swe idee i inspirację, nazywa się osiedle „Nowe Żerniki”, podobnie jak swój pierwowzór, ma być przede wszystkim przyjazna człowiekowi. Stąd jedno z głównych rozwiązań zakłada, aby osiedle posiadało w swej strukturze możliwie wiele funkcji, które w innych przypadkach są rozrzucone po całym mieście.

Nowa Żerniki - dziedziniec wewnętrzny

Osiedle Rodzinne – dziedziniec wewnętrzny

Zatem, na wydawałoby się niewielkim obszarze, zorganizowana będzie nie tylko funkcja mieszkalna, ale także stworzone zostaną miejsca rekreacji, kultury, a nawet pracy.
Na terenie osiedla przewiduje się m.in. wybudowanie, domu kultury, będącego centrum działań w ramach obchodów ESK 2016, szkoły, przedszkola, domu seniora. Nie zabraknie też obiektów rekreacyjnych, takich jak boiska, korty i place zabaw. Całości dopełnią kameralne punkty handlowe i usługowe, a w południowej części osiedle przylegać będzie do parku.

Jako Wrocławianie mamy szczęście, bo w tym przypadku nie skończyło się na planach: Miasto wraz z deweloperami przystąpiło do realizacji tego odważnego zadania.

Jednym z ciekawszych budynków na tym terenie jest projekt grupy uznanych wrocławskich architektów : Marcina Dziewońskiego, Macieja Hawrylaka, Marcina Majora, Magdaleny Paryny i Joanny Styrylskiej, realizowany przez dewelopera Osiedla Rodzinne. Wielorodzinny budynek będzie bezpośrednio sąsiadował z budowanym przez miasto domem kultury, a sytuowany jest w południowo- zachodniej części osiedla. Bezpośrednie sąsiedztwo zabudowy jednorodzinnej wymusiło na projektantach stworzenie obiektu, łączącego w swej formie płynne przejście od zabudowy jednorodzinnej do zabudowy wielokondygnacyjnej w dalszej części osiedla.

W tym przypadku mamy do czynienia z projektem, który przewiduje w jednym budynku zróżnicowaną ilość kondygnacji i w ciekawy sposób łączy lokale mieszkalne, o powierzchni nazwijmy to kawalerek, z mieszkaniami, które swoją formą i wielkością przypominają wręcz domy jednorodzinne. Mamy tu szereg mieszkań dwupoziomowych i mieszkania z antresolami, mamy też bogatą ofertę mieszkań, w których w wyraźny sposób możemy wyróżnić dwie strefy, pierwszą typowo mieszkalną oraz drugą, która z powodzeniem może być np. pracownią czy biurem. Ciekawym rozwiązaniem są również mieszkania bezpośrednio połączone z garażami dwustanowiskowymi (mieszkanie dwukondygnacyjne, dolny poziom – garaż na dwa samochody i pomieszczenie gospodarcze, połączone prywatnymi schodami z drugim poziomem, spełniającym funkcje mieszkaniowe). Duża część mieszkań posiada własne ogródki, a niewątpliwym atutem projektu są zielone dachy. Praktycznie wszystkie dachy, z wyłączeniem prywatnych tarasów, które należą do mieszkań górnych kondygnacji, będą obsadzone roślinnością, retencjonującą znaczną ilość wód opadowych, co w naszym mieście nie jest jeszcze niestety popularnym, proekologicznym rozwiązaniem.

Nowa Żerniki - przekrój przez budynek

Osiedle Rodzinne – przekrój przez budynek

Zdecydowano się na proste rozwiązania konstrukcyjne i materiałowe, które pozwolą zrealizować budynek i zaproponować mieszkania w dostępnej cenie (ceny mieszkań zaczynają się od 192 tys. zł), a jednocześnie podkreślą współczesny charakter budynku. Architekturę charakteryzują duże przeszklenia, a tarasy i wycięcia loggi urozmaicają prostą, modernistyczną bryłę. Pionowe pasy mlecznych, poliwęglanowych doświetleń klatek schodowych, rozcinają budynek na segmenty, typowe dla zabudowy jednorodzinnej. Całość utrzymano w monochromatycznej kolorystyce, z grafitowymi elementami stolarki i balustrad odcinających się na białych ścianach.

Budynek Osiedla Rodzinnego jest pierwszym budynkiem modelowego Osiedla na którym zatknięto już Wiechę (zakończenie jesień 2016) – Pierwsi są najlepsi – powiedział na tej uroczystości Adam Grehl, wiceprezydent Wrocławia – Zaufali, realizują projekt i dziś widać jeden z ciekawszych projektów na Nowych Żernikach.

ZOBACZ STANDARD WYKOŃCZENIA

ZAŁOŻENIA OGÓLNE,URBANISTYCZNE:

 • przestrzenie publiczne służące mieszkańcom: integracja, rekreacja
 • usługi podstawowe: opieka nad dzieckiem, edukacja, handel, gastronomia
 • bezpieczeństwo
 • przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu
 • ekologia, minimalizacja wydatków eksploatacyjnych
 • optymalizacja komunikacji – współdziałanie z systemem komunikacji miejskiej
 • nowe formy organizacji budownictwa
 • udział społeczeństwa

ZAŁOŻENIA FUNKCJONALNE, ARCHITEKTONICZNE:

 • przestrzenie prywatne, półprywatne, półpubliczne, publiczne
 • optymalizacja struktury mieszkań
 • lokalne tradycje materiałowe i wykonawcze
 • miejsce pracy: małe powierzchnie adresowane dla działalności zawodowej
 • technologie zintegrowanego projektowania
 • różne formy domów mieszkalnych: duże budynki mieszkalne, małe domy wielorodzinne, wille miejskie: próba stworzenia domu modelowego

Patron

Prezydent Wrocławia

Organizator

Dolnośląska Okręgowa Izba Architektów przy współpracy Stowarzyszenia Architektów Polskich O/Wrocław

Koordynator

Architekt Miasta Wrocławia

Wykonawcy

Architekci

Inwestorzy–deweloperzy – Inwestorem budynku oznaczonego w projekcie miasta symbolem K10 jest Spółka Budownictwo Osiedle Rodzinne Sp. z o.o. spółka komandytowa. W swoim dorobku oddanych kilkaset lokali mieszkalny oraz domów szeregowych

Urząd Miejski Wrocławia – osiedle jest wykonywane w ramach modelowego założenia urbanistycznego Nowe Żerniki

Facebook